Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Około 3 dni przed badaniem USG należy zażywać Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 2 kapsułki.
W dniu poprzedzającym badanie należy:
- nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających oraz napojów gazowanych – ostatni posiłek zjeść nie później niż o 19:00,
W dniu badania należy:
- zażyć rano 2 kaps. Esputiconu lub Espumisanu,
- na badanie zgłosić się na czczo (przynajmniej 6 godzin bez jedzenia),
- zadbać o wypróżnienie,
- nie palić papierosów i nie pić kawy,
- na 1-2 godziny przed badaniem wypić około litra niegazowanego płynu,
- zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem.
Należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań, w tym USG, tomografi komputerowej, rezonansu magnetycznego, karty z pobytów w szpitalu.
USG jamy brzusznej – ogólne omówienie
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej to procedura całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna, którą można łatwo powtarzać. Jest skuteczne zarówno u dorosłych, dzieci, jak i noworodków. Stanowi często wstępne badanie, które może być poprzedzone oceną palpacyjną. Na jego podstawie lekarz może zdecydować o konieczności wykonania rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, poszerzając tym samym zakres diagnostyki.
Badanie to może mieć charakter profilaktyczny, diagnostyczny (również w trybie pilnym) lub kontrolny w trakcie leczenia w celu oceny skuteczności terapii. Ultrasonografia pozwala na szczegółową ocenę narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy czy poszczególne segmenty przewodu pokarmowego i otrzewnej. Dodatkowo, stosuje się je do oceny nerek, wątroby oraz miednicy małej. W ciąży badanie jest konieczne do monitorowania rozwoju płodu.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej zależy od obszaru, który ma być zbadany. Zaleca się być na czczo, pozbyć się gazów z jelita i stosować lekkostrawną dietę. Specjalne przygotowanie jest wymagane, gdy badany obszar obejmuje pęcherz moczowy, wtedy pacjent powinien napić się wody przed badaniem.
USG jamy brzusznej – zakres i zastosowanie
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej umożliwia ocenę wielu narządów, eliminację nieprawidłowości oraz wykrywanie zmian nowotworowych, stanów zapalnych i innych chorób. Lekarz może natychmiastowo ocenić funkcjonowanie narządów, postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. USG pozwala na ocenę wielkości i struktury narządów, a także sprawdza się przy różnych schorzeniach, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, problemy z układem moczowym czy powiększenie śledziony.
W przypadku pytań, czy pić wodę przed badaniem, zależy to od obszaru badania. Przy badaniu układu moczowego zaleca się spożycie wody przed badaniem.
Co do diety przed badaniem, zaleca się powstrzymanie od jedzenia na 6 godzin przed badaniem, wprowadzenie diety beztłuszczowej i lekkostrawnej kilka dni przed badaniem, zwłaszcza jeśli badanie obejmuje wątrobę i układ pokarmowy.
Badanie USG jamy brzusznej obejmuje:
- żołądek,
- jelita,
- śledzionę,
- trzustkę,
- wątrobę i drogi żółciowe,
- układ moczowy z pęcherzem moczowym,
- nerki i nadnercza,
- aortę brzuszną,
- macicę i jajniki u kobiet,
- prostatę u mężczyzn,
- badanie płodu.
Zaleca się przeprowadzanie USG profilaktycznie co 2 lata. Wskazaniami do badania są m.in. ostre bóle brzucha, problemy z oddawaniem stolca lub moczu, urazy brzucha, podejrzenie kamicy nerkowej, marskości wątroby, krwawienia z przewodu pokarmowego, nagła utrata wagi oraz w ciąży.